SON YAYINLAR

BİPOLAR BOZUKLUK NEDİR?BİPOLAR BOZUKLUK

Bir diğer adıyla, "İki Uçlu Duygulanım Bozukluğu". 
Hepimiz günlük hayatımızda yaşanan olaylara ruh halimizde yaşanan değişkenliklerle cevap versek de, bazı insanlarda bu dalgalanmalar olması gerekenden daha yüksek olur. İşte bu aşırı dalgalanmalara neden olan şey "Bipolar Bozukluk" diye tabir ettiğimiz ruhsal bir hastalıktır. Kimilerine ciddi görünmese de aslında yaşandığı taktirde insanın hayatını zehir eden ve çoğu zaman intiharla sona eren acı bir gerçektir bipolar bozukluk. Hayat şartlarının zorluğu, günlük hayatımızda yaşanan stresler, geçmişimizdeki kötü anılar ve genetik yatkınlık bu hastalığa neden olan faktörlerden sadece bir kaçı.

NEDİR?

Bipolar bozukluk (iki uçlu duygulanım bozukluğu), belirtileri bir dönem yüksek ruh halli "mani"ye ve bir dönem düşük ruh halli "majör depresif" bozukluğa benzer olmak üzere, kişinin duygudurumunda aşırı ve zıt yönlü değişkenlikler tecrübe etmesi ile karakterize edilen ruhsal hastalıktır. Daha da açacak olursak bu hastalığın taşıyıcısı bir birey 1 hafta boyunca aşırı neşeli olabiliyorken haftanın bitişinde ruh halinde olağanüstü bir düşüş gösterir ve depresyona kapılır. 


EPİZOTLAR


Ruh halindeki bu dalgalanmalar, mani, hipomani ve major depresif  bozukluk dönemi olarak "Epizotlar" adı altında sınıflandırılır.
Mani ve hipomani dönemi neşeli ruh hali, major depresif dönem ise kederli ruh haliyle karakterize edilir.


MANİ

Mani hayatın akışına aykırı bir anormallik gösterecek şekilde en az 1 hafta süresince "yükselen" duygudurumu tecrübe edilmesi olarak tanımlanır. Manik epizotlar "euphoria", yani yerinde duramama, aşırı enerji, zindelik hissiyatı, neşenin doruk noktalarından "delirium"a, yani bilincin ve algının kaybolması, hezeyan, sanrılar görme ve olmayan sesler duyma gibi psikozlara uzanan geniş bir yelpazedir.
Eğer kişi bu gibi davranışlar sergiliyor ve bu davranışlar hayatının akışını etkiliyorsa yalnız o zaman kişiye kesin teşhis konulabilmektedir.
Hastalığa müdahele edilmediği taktirde bu dönemin en az 1 hafta olmakla 3 ila 6 ay arası devam ettiği uzmanlar tarfından gözlemlenmiştir.

HİPOMANİ 

Hipomani dönemi, bir düşük seviye mani dönemi olarak tanımlanır.
Mani dönemiyle hemen hemen aynı belirtilere sahiptir. Fakat belirttiğimiz gibi hipomani, maninin daha az şiddetle yaşanan varyasyonudur. En az 4 gün sürer, mani gibi bireyin hayat akışını değiştirmez ve ya engellemez. Delüzyon ve ya halüsinasyon gibi psikozlar barındırmaz. Ve hastanın ruh-sinir hastanelerinde müşahede altında tutulmasını gerektirmez. Hatta bazen kişinin faal hallerinde olan yükseliş nedeniyle yaratıcılığı arttırdığı için yararlı bir dönem bile denebilir hipomani dönemine. 
Hipomani tecrübesi bulunan bir çok hastanın rapor edilmiş beyanatlarına dayanarak ve bizzat zaman zaman kendi hayatımda deneyimlediğim hipomaniye yakın duygu bozukluklarına esasen bu durumun bazen yararlı bazen ise yarar beklentisinin oluşturduğu stres nedeniyle çokca sancılı olduğunu söyleyebilirim. Ve son olarak hipomaninin nadiren maniye evrildiğini belirtmekte fayda var.


MAJÖR DEPRESİF DÖNEM

Nihayet neşeli dönemler bittiğinde, manik epizotlar yerini depresif epizotlara bırakır ve sonsuzluğa uzanan bu döngünün son evresi böylece başlar. Bipolar bozukluğun depresif dönem semptomları sırasıyla bunlardır: üzüntü, öfke, ve alınganlık gibi duyguların direşken olması, kam alınan aktivitelere ilgisizlik ve kayıtsız kalma, aşırı ya da yersiz günahkârlık hissi, umutsuzluk, aşırı ya da çok az uyuma gereksinimi, iştah ve buna bağlı olarak kiloda değişimler, bitkinlik, odaklanma güçlüğü, şahsından nefret etme ve yahut dengesizlik hissiyatı, ölümü sık sık düşünmek, intihar fikrine yönelim, intihar planları yapma. Ağır depresif epizotlarda birey delüzyon ve halisünasyon gibi psikozlar gösterebilmektedir. Bu ağır depresif dönem en az 2 hafta olmak üzere aylarla sürebilir ve müdahele edilmediği taktirde büyük oranda intihar vakalarıyla sonuçlanır.


KATESTİK AFEKTİF DÖNEM

Bipolar bozuklukta, "katestik afektif dönem" mani ve depresif dönem semptomlarının eşzamanlı gerçekleşmesi durumudur. Katistik dönem, depresif ruh haline, duygu çalkantılarının ve içtepisel köntrolün azalmasının eşlik etmesinden ötürü intihar riskinin tepelerede olduğu bir dönemdir. Bu dönemde katestik olmayan mani, hipomani ve depresif dönemlerin aksine anksiyete bozukluğu eşzamanlı hastalık olarak belirir. Ayrıca alkol ve madde bağımlılığı da kişinin hayatını mahvedecek bir diğer faktörler olarak baş kaldırabilir bu katestik dönemde.


Böylece bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Ruhsal hastalıkları ciddiye alınız, bu hastalıkların hayatınızın akışını kariyerinizi ve ya ilişkilerinizi mahvetmesine izin vermeyiniz. Ciddiye alınmadığı taktirde nasıl sonuçlar doğurabilceğeini gördük sizlerle birlikte.
Esen kalın, sevgiler!

Kullanılan kaynaklar:

Wikipedia
https://www.blackdoginstitute.org.au/clinical-resources/bipolar-disorder/what-is-bipolar-disorder
\
https://gskpro.com/tr-tr/tedavi-alanlari/tr/cns/bipolar-bozukluk-iki-uclu-duygudurum-bozuklugu/

Hiç yorum yok