SON YAYINLAR

PABLO PICASSO


Makalemizi "Dmitri Shostakovich - Waltz No. 2" eseri eşliğinde okumanızı öneririz :)


Pablo Picasso

Eminim sanatla yakından bağlantısı olmayan insanlar bile hayatları boyunca en az bir kere bu ismi duymuştur. Pablonun milyonlarca dolar fiyatı olan eserleri, farklı tarzı, insanlara bir insan figürü gibi değil de bir geometrik figürmüş gibi yaklaşımı ve s. Pablo`yu hep farklı kılmıştır.

PEKİ KİM BU PABLO PİCASSO?

Pablo Picasso, tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso 

Takvimler 25 Ekim 1881 tarihini gösterdiğinde yaşantısı boyunca sanata ve sanatçılara yön verecek olan o dahi şahıs, yani Pablo hayata gözlerini açtı. İspanyanın Malaga şehrinde dünyaya gelen Pablo`nun babası bir ressam, resim öğretmeni ve en önemlisi onu ilhamlandırarak sanat dünyasına ve biz sanatseverlere armağan eden insandı. Babasının yönlendirmesiyle çizmeye başlayan Pablonun yeteneği çok geçmeden keşfedildi. O ilk olarak 1895 yılında Güzel Sanatlar Okuluna girdi. Çizim yeteneklerini durmadan geliştiren Pablonun eserleri sonralar ispanyol bir dergi olan "Juventut"da yayınlanmaya başladı. 1901 senesinden itibaren de annesinin kızlık soyadı olan Picasso`yu kullanmaya karar verdi. Ve böylece "Picasso" efsanesi doğdu...

MAVİ DÖNEM

1900 senesinde ilk kez Parise adım atan Picasso dönemin yenilikçi sanatçılarının yaşadığı Monmartre semtine yerleşerek bir süre zenginlik ve bolluk içinde hayatına devam etti. Onun büyük şehirlerdeki yaşam kadar ilgisini çeken bir diğer detay ise sirk yaşamı idi. Fakat sirklerin eğlenceli yanlarının aksine Pablo kendi tablolarında bu yaşamın hüzünlü taraflarını yansıtmayı seçti. Sanatçının bu dönemi de kaynaklarda "Mavi Dönem" olarak yerini alır.

                                                    "Yaşlı Gitarist", Pablo Picasso, 1903


KÜBİZM VE PİCASSO

Fransız bir ressam ve heykeltıraş olan Georges Braque ve Pablo Picasso 1907 senesinde "Kübizm" diye bir akım başlatmaya karar verirler. Kübist tabloların genel özelliği, geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Daha da açacak olursak resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür diyebiliriz kübizm hakkında.Kübizmin bir diğer özelliği de fezadaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir. Bu metotla sanatçı 1914 senesine kadar kübist çalışmalar yapar.I DÜNYA SAVAŞI VE SONRASI...

O büyük muharebe yaşandığı sırada Pablo Jean Cocteau ile beraber Romada kalmaktadır. Ve yine aynı dönemde sahne dekoratörü olarak çalışırken Picasso sonralar çokca portresini yaptığı ilk eşi Olga Kokhlova ile tanışır. 20`li yılların başında da sanatçı Klasisizme geri dönme kararı alır.

ÜNLÜ TABLOLARI

Pablo Picassonun en ünlü tablolarından biri olan "Avignonlu Kadınlar" 1907 senesinde Fransada yapılmıştır. O bu eserinde genelevde çalışan 5 kadını kendi yorumunu katarak resmetmiştir. Ayrıca bu tablo kübizmin en önemli örneklerinden biri olarak gösterilmektedir.


                                             "Avignonlu kadınlar", Pablo Picasso, 1907


En tanınmış eserlerinden bir diğeri ise alman hava kuvvetlerinin Guernica kasabasını bombalamasını konu alan "Guernica" adlı tablosudur. Bu tablo Pablonun savaşa duyduğu derin kin ve nefret duygularını çok güzel bir şekilde yansıtan bir başyapıtdır. Ayrıca bu eserin gösterimi sırasında bir alman generali tarafından aldığı "Bu resmi siz mi yaptınız?" sorusuna "Hayır, siz yaptınız!" cevabını vermiştir dahi sanatçı."Guernica", Pablo Picasso, 1937

Aynı sene içerisinde yapmış olduğu bir diğer tablo ise "Ağlayan Kadın" portresidir. O bu eserini "Guernica" çiziminde kullanmış olduğu elinde ölü bebeğiyle ağlayan kadın figüründen ilhamlanarak çizmiştir. Resimde model olarak kullandığı kadın fransız bir fotoğrafçı ve aynı zamanda ressam olan Dora Maar`dır.


"Ağlayan Kadın", Pablo Picasso, 1937


VE SON.

Yaşamı süresince her biri birer başyapıt olan eserleri sayesinde zaten ölümsüzlük mertebesine ulaşan sanatçı 8 nisan 1973 tarihinde cismen aramızdan ayrılmıştır. Ürettiği sayısız eserleriyle Pablo Picasso hiç kuşkusuz 20.yüzyılın en önemli sanatçılarındandır. Onun ihtiraslı hayatını ve sanatçı kişiliğini güzel bir şekilde anlatan "Surviving Picasso" filmi de izlemenizi önerdiğim filmler listesindedir.

En içten sevgilerimle, esen kalın!

Hiç yorum yok