SON YAYINLAR

NİKOLA TESLA KİMDİR?NİKOLA TESLA KİMDİR?

Nikola Tesla adını sıkca duyduğumuz alternatif akım kavramının yaradıcısı ve bununla beraber birçok önemli buluşlarla ismini tarihe yazdırmış saygın bir bilim adamı, mühendis ve mücitdir. Ayrıca kendisi elektromanyetizma ve kablosuz radyo iletişimi alanlarına da olağanüstü katkılarda bulunmuştur.

Hayatının erken dönemleri ve eğitim :

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 senesinde Hırvatistan`ın Smilijan kasabasında rahip bir babanın çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. İlk önce Graz`da Avusturya Politeknik`te elektrik mühendisliği okuyan Tesla daha sonra Prag`daki Charles-Ferdinand Üniversitesi`ne katıldı. Üniversitede ilk dönemi tamamlamasının ardından babasının erken ölümüyle sarsılan Tesla eğitimini durdurmak zorunda kaldı.

1880 yılında Tivadar Puskás tarafından gelen Budapeşte telegraf şirketinde çalışma teklifini kabul etti. Bir süre çalışmasının ardından ilk olarak elektrik teknisyenine sonrasında da şirketin baş mühendisi mertebesine terfi etti. Daha sonralar ise "Continental Edison" şirketi için mühendis olarak çalıştı.

Katkılar ve Başarılar :

ABD, New York'a taşındıktan sonra Tesla, Thomas Alva Edison için çalıştı, ancak ikisi iyi geçinemedi. 1885'te George Westinghouse ile çalışma kararı alan Tesla orada alternatif akım kullanan bir elektrik dağıtım sistemi geliştirdi.

1891'de elektronik cihazlara güç sağlayan ilk başarılı kablosuz enerji transferini kamuoyuna duyurdu.

Muhtemelen Tesla’nın enerji tarihine en önemli katkısı, alternatif akımın kullanılmasıdır. Westinghouse Electric Company, 1893'te Chicago'daki Dünya Kolombiyalı Fuarını aydınlatarak bu teknolojiyi uygulayan ilk firma oldu. Edison'un doğru akım sistemine kıyasla elektriği şebekede taşımak için daha verimli ve etkili bir yöntem olduğunu kanıtladı. Bu teknoloji hızla modern elektrik dağıtım sistemlerinin çoğu için temel oldu. AA sisteminin yanı sıra, Tesla jeneratörlerin ve türbin tasarımının geliştirilmesine de yardımcı olmuştur. Ayrıca günümüzde floresan aydınlatmaların bu geniş çaplı kullanımı da Teslanın başarısıdır.

Tesla ve Edison rekabeti :

1884 yılında New York`ta Thomas Alva Edison`la birlikte çalışan Tesla çok kısa bir süre sonra onunla yolları ayırma kararı aldı. Buna neden olan şey ise Teslanın alternatif akımla ilgili çalışmaları idi. Doğru akımla evlere elektrik dağıtılmasını sağlayan Edison ekonomik nedenler dolayısıyla Teslanın alternatif akım adına yaptığı çalışmalara karşı tavırlar sergiliyordu. Bu sebepten de Tesla onun şirketinden ayrıldı. 1885`te artık George Westinghouse ile birlikte alternatif akımla ilgili ciddi çalışmalar yapıyorlardı. Doğru akıma nazaran daha ekonomik ve pratik olan bu akım çeşidinin tarihe yön verebilecek nitelikte bir buluş olduğunu her ikisi biliyordu fakat bunu bütün dünyaya tanıtmaları gerekiyordu. Ve işte tam burada 1893`te Chicagoda düzenlenen Kolomb Dünya Fuarı devreye giriyordu. Bu fuarın aydınlatmasını sağlamak için Tesla ve Westinghouse`un verdiği teklif Edisonun teklifine kıyasla çok daha az maliyetler talep ediyordu ve daha pratikti. Bu nedenle de işi Edison değil Tesla üstlendi. Tesla fuardaki Elektrik Pavyonu`nu aydınlatırken bütün dünya alternatif akımın bu başarısına tanık oluyordu. Bu olayın ardından zaman içinde alternatif akımın daha güvenilir, ucuz ve başarılı olduğu kabul edilmeye başladı ve nihayet tüm dünyaya kanıtlanmış oldu. Artık doğru akım sistemleri terkediliyordu ve Edisonun devri de böylelikle kapanıyordu.

Alternatif akım, kimi kaynaklara göre Tesla`yı dünyanın en zengin insanı yapabilecek bir buluştu. Westinghouse ve Tesla arasındaki kontrata göre Tesla üretilen enerjiye doğru orantılı olarak para alacaktı. Ve bu da oldukça büyük miktarlar yapıyordu. Lakin alternatif akımın bu denli büyük başarısı yüzünden Teslanın almalı olduğu rakam iyice büyümüş ve şirketin Teslaya oldukça büyük bir miktar para borçlanması söz konusu olmuştu. Bu mali yük o kadar büyüktü ki Westinghouse Electric Company 1907'de batma noktasına kadar geldi. George Westinghouse sorunu çözmek için Tesla ile anlaşma masasına oturduğunda ise sonradan çokça anlatıldığına göre Tesla kontratı yırttı ve alacaklarından vazgeçti.

Kullanılan kaynaklar:

National Geographic
https://www.famousscientists.org/nikola-tesla/

Hiç yorum yok