SON YAYINLAR

NİKOLA TESLANIN ÇAĞIN ÖTESİNDE 7 BULUŞU

NİKOLA TESLA

Tarihin akışına yön veren çılgın bilim adamları listesinde ilk sıralarda anılan bir dahiydi. Dönemin çok ötesinde çılgın buluşları nedeniyle kendisi sıkça bilim kurgu televizyon şovlarında ve filmlerinde yer alırdı. Teslanın şahsına şimdiye kadar bizim bildiğimiz 300 patent ait olduğu da kaynaklarda yerini bulur. Peki nedir bu Teslaya çılgın denmesine neden olan icatlar.

İşte karşınızda 7 en ünlü Nikola Tesla icadı:


№1: "Tesla Bobini"

[resim kaynağı: Wikimedia]

Bilimle alakası olmayan insanlar tarafından bile bilinen "Tesla Bobini"ni biz genellikle şarkıların bu bobin vasıtasıyla yeniden seslendirildiği eğlenceli projelerde görüyoruz. Kondansatörler, bir kıvılcım aralığı oluşturmak için enerjiyi depolar ve sonra enerjiyi yıldırımlar şeklinde havaya fırlatır. Bu buluşun asıl amacı elektrik akımını uzun mesafelerde kablosuz olarak aktarmaktı. Nikola Teslanın bu bobinlerle yaptığı çalışmalar neon ve florasan lamba, röntgen ışınları, MR cihazlar gibi günümüz teknolojilerinin temeli olarak ele alınmaktadır. Ayrıca Tesla bobinleri 1920`li yıllarda telsiz telgraflardaki spark-gap radyo vericilerinde de kullanılmıştır. Günümüzde ise bu buluş eğlence sektöründe ve eğitimde görsel amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır.


№2: "Tesla Türbini"

[resim kaynağı: Wikimedia]

Tesla, otomobil endüstrisinde piston motorunun yükselişini dünyada bir değişiklik yapmanın bir yolu olarak görüyordu. Ve bu sebepten de diskleri döndürmek için yanmadan enerji alan kendi türbinini geliştirdi. Kağıt üzerinde 95% bir yakıt verimliliği sağlamayı amaçlayan bu sistem kayıtlara göre yapılan denemelerde 60% oranında verimlilik sağlamıştır. Günümüzde ortalama bir yanma motorunun yakıt verimliliğinin 42% civarılarında olduğunu göz önünde bulundurursak Tesla yine çağın çok ötesinde muhteşem bir buluş yapmıştı diyebiliriz.


№3: "Shadowgraph"

[resim kaynağı: Wikimedia]


Röntgen "Shadowgraph" adını verdiği ilk röntgen filmlerini geliştiren ve bu alanın temelini atan adam olarak bilinse de Nikola Teslanın da bu alanda çalışmalar yaptığı kanıtlarla ispatlanmıştır. Üstelik bazı kaynaklara göre Tesla bu alandaki araştırmalara Röntgen`den daha önce başlamıştır. Buradaki sorun ise laboratuarında çıkan yangın sebebiyle Teslanın çalışmalarının çoğunu kaybetmesidir. №4: "Radyo"

[resim kaynağı: Wikimedia]


En sık tartışılan konulardan biri olan radyonun icadı aslında tam olarak tek bir insanla ilişkilendirilemiyor. Radyo teknolojisinin geliştirilmesinde birden fazla bilim insanın rolü olduğu için bu bilim insanlarının her biri radyonun mucitleri olarak anılmaktadır. Teslanın da bu mucitler arasında anılmasının sebebi 1898 yılında Madison Square Garden’da düzenlenen bir sergide küçük bir tekneyi hareket ettirmek ve kontrol etmek için radyo sinyallerini kullanmasıdır. Fakat bu teknolojisini patentlemek Tesla için kolay olmamıştır. Marconi ile kendisinin arasında uzun yıllar süren patent davasının ardından 1943`te bu dava sonuçlanmış ve Yüksek Mahkeme`nin kararıyla bu icadın hakları Nikola Tesla`ya verilmiştir.


№5: "Neon Tabela"

[resim kaynağı: Pinterest]

Öncelikle şunu belirtelim ki, neon lambaları da floresan lambaları da Tesla icat etmedi, ancak her iki icadın da geliştirilmesine büyük katkılarda bulundu. 1893 yılında Chicago Dünya Fuarı`da neon ışıkları kullanarak işaretler, kelimeler ve benzersiz tasarımlar yaptı ve ilk Neon Tabelayı böylece kendi ismiyle tarihe geçirmiş oldu.


№5: "Niagara Şelalesi Hidroelektrik Santrali"

[resim kaynağı: Wikimedia]


Takvimler 1890`ı gösterdiğinde Niagara komisyonu, Niagara çağlayanının gücünü kullanarak elektrik enerjisi üretmek için çalışmalar yapma adına karar aldı. Bu işi devredecekleri kişiyi düşündüklerinde ilk olarak Thomas Edison ve onun doğru akım sistemi akla geldi fakat güç 26 mil uzaklığındaki Bufalo`ya iletileceği için doğru akımdan vazgeçilip alternatif akımın gerekliliği kabul edildi.Bu sistem iletim hattı, yükseltici ve alçaltıcı transformatörler Nikola Tesla'nın 2 faz projesine uygundu. Bunun üzerine her biri 5000 beygir gücünde olan 10 hidroelektrik jeneratörü ve elektriğin dağıtımı için yapılacak olan iletim hattı için komisyon Westinghouse Electric`le  kontrat imazaladı. Şimdiye kadar bu denli büyük bir proje yapılmadığı için bu olay tarihte büyük heyecan yarattı. Sonda tüm kuşkulara rağmen Teslanın sistemi mükemmel bir şekilde çalıştı ve günümüzdeki hidroelektrik santrallarinin standartlarını belirledi.


№6: "Endüksiyon Motoru"

[resim kaynağı: Wikimedia]


Tesla yine yeni bir icat yaratmak için kafasının dikine gitti ve bu sefer o kazandı. İlk endüksiyon motorunu Ferrari`nin sunmasına rağmen Tesla motorun patent hakları için daha önce başvurmuş isimdi. Gayet basit ve kullanışlı olan bu motoru döndürmek için Tesla elektromıknatıslar kullanmıştır. Bu buluş günümüzde elektrik aletlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.


№7: "Alternatif Akım"

[resim kaynağı: Wikimedia]Konu Tesla olunca onun devrimsel nitelikteki Alternatif Akım sisteminden söz etmememek mümkün değil pek tabii. Bu buluştan daha önce "Nikola Tesla Kimdir?" yazımızda detaylıca sözetmiştik sizlere. Dilerseniz devam etmeden önce o yazımıza da buradan gözatabilirsiniz. Alternatif Akım elektrik enerjisinin uzak mesafelere çok daha az maliyetlerle ve çok daha yüksek verimlilikle aktarılmasını sağlayan bir iletim sistemidir. Tesla alternatif akımı bulmasının hemen ardından patentini Westinghouse`a satar ve birlikte bu icadı geliştirmek üzere yola koyulurlar. Alternatif akımın hayatımıza girmesine neden olan olay ise 1893`te Chicago`da yapılan Kolomb Dünya Fuarının aydınlatmasının bu sistemle sadece 150.000 $ civarı bir maliyetle başarılı bi şekilde yapılmasıdır. Öncelerde yaygın olarak doğru akım sistemi kullanılsa da Teslanın bu icadından sonra doğru akım sistemleri teker teker terkedildi ve alternatif akıma geçildi. Kullanılan kaynaklar:

Wikimedia
Wikipedia
https://interestingengineering.com/top-10-nikola-tesla-inventionsHiç yorum yok