SON YAYINLAR

ÖNCEDEN TASARLANMIŞ BEBEKLER ARTIK MÜMKÜN


Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde insanoğlu bilim konusunda bir hayli ilerleyerek şimdilerde geleceğimize yön verecek olan DNA`yı keşfetti, onu okuyabilen makinalar yaptı ve en sonunda da o gayrimümkün sanılan şeyi yani DNA`yı değiştirebilecek araçları geliştirdi.

Eğer bu süreci 3 evreye bölecek olursak bu evreler şu şekilde olacaktır

1.Evre - Gen Tedavisi

Bundan yaklaşık 39 sene önce yani 1970li yılların sonlarına doğru 1980 yılının başlangıcında bilim adamları bir canlının genleri üzerinde oynama yaparak onu içinde bulunduğu hastalıktan kurtarma adına tarihe yön verecek o deneyi yapma kararı aldılar. Her ne kadar ilk teşebbüs başarısızlıkla sonuçlansa da 1990`lı yıllarda bu deney yeniden yapıldı ve doktorlar ilk kez nadir görülen bir gen hastalığını tedavi etmeyi başardılar.

2.Evre - Gen Dopingi

Takvimler 24 Ağustos 2004 tarihini gösterdiğinde bilim adamları sözünü ettiğimiz ikinci evrenin temelini atma adına çalışmalara başladılar. Araştırmacılar tek bir proteinin işlevini artırarak değiştirilmiş kas yapısına ve normal farelerin iki katı kadar çalıştırmak için yeterli fiziksel dayanıklılığa sahip bir "Maraton Fare" üretmeyi başardılar. Bunun yanısıra geliştirilmiş proteine sahip bu fare  normal farelerin obez olmasına neden olan yüksek yağlı bir diyetle beslendiğinde bile  kilo alımında doğal bir direnç göstermiştir. Bu buluşun bir de insanlar üzerinde uygulandığını düşünsenize. Kendi alanlarında birer efsane olacak sporcuları ve ya yaşamı boyunca değiştirilmiş genleri sayesinde ölümcül hastalıklara yakalanmayacak olan yeni nesil insanları bir düşünün

Düşündünüz mü? Öyleyse 3.Evreye geçmenin zamanı gelmiştir.

3.Evre - Germline Gen Düzenleme

İlk iki evrede bahsettiğimiz somatik gen düzenleme teknikleri sayesinde değiştirilen unsurlar tek o deneğin üzerinde etkili olup onların çocuklarına aktarılamıyorken, 3.evrede bahsedeceğimiz Germline gen düzenleme:- Yani üreme genleri üzerinde yapılan düzenlemeler sayesinde değişiklikler hem düzenleme yapılan genlerin sahiplerinde hem de onlardan doğacak olan çocukları üzerinde etkili olmaktadır. Bazıları henüz bu denli bir deney için çok erken olduğunu söylüyorlar. Ayrıca bu düzenlemelerin gerçekleştirilmesi dünyanın 25 ülkesinde kanunlarla yasaklanmış vaziyetde. Ama 2 ülkede, ABD ve Çin`de bununla alakalı kanun ve yasaklama bulunmuyor.

Ve beklenen haber Çin`den geliyor...

Kasım 2018 tarihinde Shenzenli araştırmacı "He Jiankui" tüp bebek tedavisi yöntemiyle dünyaya gelen ikiz kız bebeklerin (Lulu ve Nana) DNA`larını geliştirilen "yeni ve etkin" bir yöntemle değiştirdiğini duyurdu. Bu değiştimeler sonucunda bebeklerin HİV virüsüne karşı bağışıklıkları olduğu, yaşamları süresince AİDS hastalığına yakalanmayacakları ve bu özelliklerinin onlardan doğacak olanlara da aktarılacağı iddia edildi.

Her ne kadar He bu değişimlerin sadece iyileştirme amacıyla yapıldığını söylese de bu haber uzmanlar tarafından büyük çaplı tartışmalara neden oldu. Birleşmiş Milletler'in Biyoetik İhtisas Komitesinin,genetik müdahele tekniğinin insan nesline tehdit oluşturabileceği gerekçesiyle 2015 yılında insan embriyosu üzerinde yapılan genetik çalışmaların durdurulması adına yaptığı çağrıyı da unutmadan belirtmek isterim ayrıca

Yapılan bu değişikliklerin nasıl kötü sonuçlar doğurabileceği hakkında kesin bir fikrimiz olmadığı için bu olaya da "Ne kadar güzel birşey!" diyemiyoruz maalesef.Kullanılan kaynaklar:


https://www.theguardian.com/science/2018/nov/26/worlds-first-gene-edited-babies-created-in-china-claims-scientist
https://www.hhmi.org/news/genetically-engineered-marathon-mouse-keeps-running

Hiç yorum yok