SON YAYINLAR

GÖKTUĞ PROJESİ, GÖKDOĞAN VE BOZDOĞAN FÜZELERİİLK TÜRK YAPIMI HAVADAN-HAVAYA FÜZELER

Geçtiğimiz sene düzenlenen İDEF-17 fuarıyla beraber gündeme gelen bir konu Tübitak SAGE`nin "GÖKTUĞ" projesiydi. Proje kapsamında Türkiye`nin ilk yerli hava-hava füzeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN geliştiriliyordu. 2019 yılının sonlarına doğru füzelerin kabul testlerini tamamlayı hedefleyen mühendisler akabinde de hemen seri üretime geçmeyi planlıyorlar. GÖKTUĞ projesi hakkında detaylı bilgi vermeden önce dilerseniz genel olarak hava-hava füzelerini tanıyalım.


HHF FÜZELERİNİN TARİHİ

Kökeni 2. Dünya Muharebesi`ne dayanan HHF füzeleri ilk olarak savaşın sonlarına doğru Alman mühendisler tarafından akıl edilir. Uçak ve helikopterlere monte edilen bu füzelerin amacı hava sahasındaki diğer düşman araçlarını bertaraf etmektir. İlk örneği Alman yapımı "Ruhrstal X-4" başarılı bir silah olarak nitelendirilse de aslında artık savaşın son dönemlerinde ortaya çıktığı için pek kullanılma şansı olmaz ve Almanlar için talihsizlikle sonuçlanır. Fakat sonrasında X-4 teknolojisi Amerikalıların eline geçerek geliştirilir ve şimdiki HHF füzelerinin atası olarak kayıtlara girer.


İlk Havadan Havaya Füze Alman Ruhrstahl X-4 ve tel güdümlü füzenin kumanda kabindeki kumanda kolu. Dayton-Ohio-A.B.D. National Museum Of The USAF-Hava Kuv. Müzesinde sergilenmektedir. Foto USAF 

Bu silahlar genel olarak basit ama etkili olan ısı ve ya radar güdümü kullanır. Uzun-orta menzilli füzeler hedefe kitlenmek için hava aracının radar sinyallerini kullanırken kısa menzilli olanları hedef motorunun yaydığı ısıyı takip eder. 
Günümüzde hala geçerli olan bu kural ile sanılanın aksine ısı güdümlü füzeler jet motorundan çıkan egzoz gazlarını değil, motorda ısınan metal parçaların yaydığı kızıl ötesi ışınları arar ve füzeyi bu ısıya yönlendirir.


BOZDOĞAN

BOZDOĞAN aynı sınıf Amerikan yapımı AMRAAM AIM-120 füzesine olan benzerliğiyle dikkat çekiyor ilk başta. Fakat geliştirici mühendislerin beyanlarına dayanarak BOZDOĞAN`ın hiçbir akrabasıyla aynı olmadığını ve kullanılan teknolojiler esasında sınıfının diğer örneklerine kafa tutacak yapıda bir silah olduğunu söyleyebiliriz. Uzun-orta menzilde etkili olan bir füze olarak karşımıza çıkan BOZDOĞAN, AR yani aktif radar güdümü kullanacak. Daha geliştirme aşamasında olan bu füzelerin teknik bilgileri kamuoyundan gizlendiği için özellikleriyle ilgili kesin konuşmak mümkün değil ama bazı kaynaklar ve söylentiler esasında BOZDOĞAN merlin uzun menzilli füzesinin at-unut özellikli akıllı güdüm, gelişmiş karşı-karşı tedbir ve karıştırma kaynağına güdüm, veri bağıyla hedef bilgisi güncelleme, çoklu her açıdan atış ve çoklu hedefe angajman, atıldıktan sonra kilitlenebilme gibi özellikler bulundurduğunu söyleyebiliriz.


GÖKDOĞAN

GÖKTUĞ projesi kapsamında karşımıza çıkan bir diğer silah ise GÖKDOĞAN Peregrin Görüş İçi HHF oldu. Kısa menzilde etkili olan bu füze için de yine kesin bilgiler yer almamaktadır kaynaklarda. Alabildiğimiz bazı söylemler doğrultusunda GÖKDOĞAN füzelerinin geleneksel IR değil IIR güdüm teknolojisini kullandığını söyleyebiliriz. IIR teknolojosi IR`dan farkı hedefin sadece ısı yayan parçalarına değil hedefe bir bütün olarak kitlenmesidir ki, bu önemli özellik sayesinde GÖKDOĞAN`ın sınıfında dünya sıralamasına girebileceğine eminiz. Bunun yanında bir diğer önemli özelliği ise HOBS yani Yüksek Yanal Görüş Açısı özelliğinin ileri seviyelerde olacağıdır.
Bunu açacak olursak, HOBS ısı güdümlü füzelerin gözle temas sağlanan yan hizasında, hatta 3-9 hattının arkasına IR füzelerin ateşlenmesinin başarısı veya başka bir değişle hedef uçağa ne kadar geniş bir açı ile angaje olabilmesi özelliğidir.


Her iki füzenin menzil bilgiler kesin olarak bilinmiyor ama GÖKDOĞANIN 25, BOZDOĞANIN ise 65 km uzaklığa gidebileceği söylentiler arasında yer alıyor.


Kullanılan kaynaklar

http://www.kokpit.aero/idef-2017-hava-hava-fuzeleri-goktug
https://tr.wikipedia.org/wiki/Havadan_havaya_f%C3%BCze
https://en.wikipedia.org/wiki/Ruhrstahl_X-4
http://www.kokpit.aero/hava-hava-fuzeleri-hakan-kilic
https://www.aksam.com.tr/guncel/ilk-milli-hava-fuzeleri-gokdogan-ve-bozdoganin-yerden-balistik-atislari-basariyla-gerceklestirildi/haber-720094

Hiç yorum yok